Reçete ve İlaç Kullanım Raporları Hakkında

Ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve SGK uygulamalarına paralel, ilaç kullanım raporlarının bitiş tarihlerinin 31.12.2020 tarihine kadar uzatıldığı ve bu tarihe kadar raporlu ilaçların tekrar reçete edilmeksizin temin edilebileceği ilgi b’de kayıtlı Duyurumuz ile bildirilmişti.

Bulaş riskinin devam etmesi sebebiyle acil olmadığı müddetçe virüsün en çok alınma riski bulunan sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmaması amacıyla, söz konusu uygulamamız ikinci bir talimatımıza kadar uzatılmıştır. Bu sebeple;

  •  İlaç Kullanım Raporları:

Vakfımız üyelerinin mevcut durumda ve süresi sona erecek olan ilaç kullanım raporlarının bitiş tarihleri uzatılmış olup uygulamanın sona ereceği tarih tekrar duyuruluncaya  kadar  rapor yenilemesine gerek duyulmayacaktır.

  •   Raporlu İlaçların Temini:

Sürekli ilaç kullanım raporuna bağlı olarak kullanılan ilaçlar, üyelerimize yeniden reçete edilmeksizin, manuel olarak düzenlenmiş kağıt ilaç kullanım raporu ve/veya Vakfımız kliniklerince düzenlenen Elektronik Rapor (E-rapor) dökümü, anlaşmalı eczanelerimiz tarafından sistemimiz üzerinden temin edilmek suretiyle reçete girişi yapılabilecektir.

Raporlu kullanılan ilaçların Vakfımız ile anlaşmalı eczanelerde bulunamaması durumunda ise söz konusu ilaçlar yeniden reçete edilmeden anlaşmasız eczanelerden temin edilebilecektir. Bu kapsamda ilaç kullanım raporu dökümü, ilaçların karekod küpürleri, eczaneden alınacak fatura/kasa fişi Vakfımıza gönderilecek olup uygun görülen tutarlar üzerinden üyelerimize ödeme yapılacaktır.

Söz konusu uygulama sadece uzun süreli ilaç kullanım raporuna bağlı olarak kullanılan raporlu ilaçlar için geçerli olup, diğer ilaç kullanımlarına ilişkin olarak reçete düzenlenmesi şartı aranmaya devam edileceği hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
EMEKLİ VE SAĞLIK YARDIM SANDIĞI BAŞKANLIĞI